Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna
w Kamieńcu

Kontrast

contrast

Rozmiar czcionki

aa

Rok 2015

Opłatkowe spotkanie „ bibliotecznej rodziny”  

 

Boże Narodzenie to najpiękniejszy czas w roku. Magiczna atmosfera tych świąt powoduje, iż czekamy na nie z niecierpliwością. Święta mają zbliżać, łączyć ludzi, niech więc takie będą! Kolejne spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kamieńcu odbyło się 29 grudnia w bazie noclegowej znajdującej się w budynku starej szkoły w Kotuszu. W klimatycznej, odświętnie udekorowanej i witającej ciepłem kominka  sali zgromadziło się około siedemdziesięciu uczestników dowiezionych autokarem. 

Organizatorzy zadbali o wierność polskim tradycjom, dlatego spotkanie rozpoczęło się od złożenia sobie życzeń na nadchodzący rok . Stało się ono także okazją, aby wszyscy mogli się poznać – duzi i mali. Po wspólnej wieczerzy, na której serwowano m.in. pyszne pierogi, barszcz i słodycze, rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Oprócz wielu solistów, wystąpił zespół śpiewaczy „ Zgoda”, który pięknie zaśpiewał nowe kolędy i pastorałki. Jednak najwięcej radości, szczególnie najmłodszym dzieciom, przyniosły spontanicznie organizowane konkursy, w tym m.in. „ kolędowe kalambury”.

Uśmiechnięte twarze dzieci i dorosłych - plastyków,  keyboardzistów,  gitarzystów, perkusistów, „śpiewaków”, członków zespołów: „Takie Chłopaki I…” i, „Zgoda”, etatowych pracowników Biblioteki, instruktorów  na zakończenie „Bibliotecznej Wigilii” - utwierdziły organizatorów w przekonaniu, że istnieje potrzeba takich sympatycznych, „ rodzinnych” spotkań. Aby tradycji stało się zadość na finał imprezy wszyscy jej uczestnicy zostali obdarowani słodkim upominkiem .

 

„ Między słowem a muzyką”

II Spotkanie z poezją w Bibliotece w Kamieńcu

Zwiewność, piękno, ulotność, zadziwienie. Te i wiele innych przeżyć oferują poezja i muzyka .Wystarczy być tylko otwartym na ich wdzięki. Na własnej skórze doświadczyli tego goście, którzy przybyli w minioną niedzielę 13 grudnia na „poetycko-muzyczne” popołudnie. Gospodarzem II Spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Kamieńcu a pomysłodawcą i organizatorem pan Jan Janura, nauczyciel gry na gitarze. W pierwszej części programu młodzi gitarzyści – uczniowie pana Janury - wcielili się w nowe role recytatorów. Zaprezentowali publiczności wybrane przez siebie teksty poetyckie różnych autorów, między innymi: Kerna, Mickiewicza, Szymborskiej, Miłosza, ks. Twardowskiego i Kasi Kowalskiej. Występujący od samego początku złapali dobry kontakt z przybyłymi na spotkanie. Trzeba zaznaczyć, że wrażliwych dusz, które zdecydowały się wziąć udział w tym niezwykłym projekcie było naprawdę dużo. Pojawili przyjaciele i pracownicy Biblioteki, rodziny  występujących oraz sympatycy  poezji i muzyki. Atmosfera stała się wręcz wyśmienita, kiedy w drugiej części wystąpiła młoda uzdolniona  skrzypaczka z Leszna – uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, laureatka wielu konkursów muzycznych, w tym m.in.: zdobywczyni I i specjalnej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Aleksandry Januszajtis oraz na III Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Serwaczyńskiego w Lublinie -   Marta Grygier. Publiczności złaknionej muzyki z „ wysokiej półki” artystka zaprezentowała dwa utwory Bacha: „ Adagio z I Sonaty g moll”, „ Largo z III Sonaty C dur” na skrzypce oraz „ II Kadencję z V Koncertu Skrzypcowego a moll” H. Vieuxtempsa. Gdy wybrzmiał ostatni dźwięk, brawom nie było końca. To bardzo ważne, bowiem artyści nie istnieją dla siebie samych ale dla innych – wrażliwych słuchaczy. Ciepły odbiór kolejnego bibliotecznego przedsięwzięcia napawa optymizmem i daje motywację do artystycznego działania. Organizatorzy po raz kolejny przekonali się, że warto prozę życia barwić poetycką i muzyczną paletą barw. Na koniec dyrektor Biblioteki wręczyła występującym pamiątkowe albumy promujące piękno Gminy Kamieniec, podziękowała pomysłodawcy i zaprosiła wszystkich na rozmowy przy kawie i słodkiej przekąsce.

 

 

SPOTKANIE ANDRZEJKOWO-MIKOŁAJKOWE

Sobota, 5 grudnia,  długo zostanie w pamięci dzieci i dorosłych przybyłych na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej na Spotkanie Andrzejkowo-Mikołajkowe, które odbyło się w gościnnej auli Szkoły Podstawowej. Gospodarzem imprezy była tym razem sekcja perkusistów prowadzona przez pana Huberta Sternalskiego. Na zaproszenie odpowiedziała spora gromada spragnionych dobrej zabawy biesiadników, dla których organizatorzy przygotowali mnóstwo ciekawych atrakcji, w tym m.in.: wróżby, kolędowe kalambury, „świąteczne karaoke”, konkurs wiedzy o Mikołaju i świętach Bożego Narodzenia oraz cieszące się niezwykłym powodzeniem warsztaty muzyczne gry na perkusji. Udział we wszystkich niespodziankach nagrodzony był upominkami, wśród których oprócz słodyczy znalazły się atrakcyjne książki. Organizatorzy zadbali o to, aby wszyscy uczestnicy zabawy zostali obdarowani świątecznymi prezentami. Jednym z nich był koncert perkusistów oklaskiwany gromkimi brawami. W krótkich przerwach można było skosztować pysznych ciast przygotowanych przez mamy młodych muzyków. Miło było patrzeć na uśmiechnięte buźki dzieci, o których „nie zapomnieli Andrzej i Mikołaj”! W najbliższą niedzielę Biblioteka zaprasza na „II Spotkanie z poezją”.

 

 

„Patriotyczne śpiewanki” w Bibliotece w Kamieńcu 

Tradycyjnie już dla uczczenia Święta Niepodległości w minioną „ świąteczną” środę Gminna Biblioteka Publiczna w Kamieńcu zorganizowała imprezę – śpiewanki z cyklu „Śpiewnik Polaka”. Przez blisko dwie godziny w specjalnie przystrojonej sali Biblioteki rozbrzmiewały polskie pieśni patriotyczne sławiące czyny naszych przodków, bohaterów najważniejszych wydarzeń historycznych, którzy po 123 latach niewoli wywalczyli niepodległość naszej Ojczyzny. W specjalnie przygotowanym śpiewniku, opracowanym przez pana Damiana Popiołkiewicza znalazły się m.in.:  „Łączko zielona” – przedwojenny utwór polskich pułków austriackich, „Kadrówka” z okresu I wojny światowej, liryczna piosenka „Rozkwitają pąki białych róż”  oraz wiele innych.

Spotkanie, w którym udział wzięli reprezentanci trzech pokoleń, w profesjonalny, niezwykle interesujący sposób poprowadził pomysłodawca „ŚPIEWANEK” - pan Popiołkiewicz. Doskonale się bawiąc, uczestnicy poznali nie tylko genezę pieśni, ich teksty, ale także zgłębili swoją wiedzę z historii Polski. Nade wszystko jednak zgodnie z mottem imprezy mogli śpiewać, śpiewać i śpiewać… w tekst melodii profesjonalnie wygrywanych na pianinie, a wiadomo od dawna, że „muzyka jest dobra na wszystko”, „łagodzi obyczaje i łączy pokolenia”.

Organizatorzy i uczestnicy wyjątkowej imprezy, wbrew wszystkim malkontentom, pesymistom, wbrew „modnym” w ostatnich latach roszczeniowym postawom, powszechnemu narzekaniu, chcieli wyrazić swoją radość z bycia Polakami, którą najdobitniej ilustruje strofa z pieśni „Kochajmy się bracia mili”, śpiewając na finał:

„Kochajmy się tylko wzajem,

Każde miejsce będzie rajem;

  Bo gdzie wejdzie miłość, zgoda,

Tam wnet wchodzi i swoboda.”

Na kolejne spotkanie z cyklu „ŚPIEWANKI” Biblioteka zaprasza na początku stycznia. Tym razem będziemy muzycznie i śpiewająco „kolędować”.

 

 

Zespół „ ZGODA” uczestnikiem śpiewanek patriotycznych w Łęczycy 

9 listopada na specjalne zaproszenie zespołu „ Komorniczanie” śpiewacy z Kamieńca udali się do Łęczycy. Tutaj w Domu Kultury "Nad Wirynką" odbywały się śpiewanki patriotyczne z okazji Święta Niepodległości. W pięknej sali spotkało się pięć grup artystycznych, w tym dwa znakomite chóry: „ Bard” z Lubonia, chór "Francesco" działający przy parafii p.w. św. Floriana w Wirach oraz trzy zespoły śpiewacze: „Szarotki”z Lubonia i wspomniani wcześniej  „ Komorniczanie” i „ Zgoda”. Każda z grup zaprezentowała trzy utwory patriotyczne. Mimo artystycznej tremy wobec znakomitego towarzystwa zespół „Zgoda” działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamieńcu pod kierownictwem muzycznym pana Pawlewskiego wyróżnił się ciekawym repertuarem, scenicznym obyciem oraz pozytywną energią, którą zaraził współbohaterów „patriotycznego spotkania”. Śpiewacy z Kamieńca zaprezentowali:       „ Deszcz jesienny deszcz”, wiązankę piosenek „ Jak to na wojence” oraz „ W wielkopolskiej ziemi”. Po scenicznych prezentacjach odbyło się wspólne śpiewanie wielu utworów – od        „ Szarej piechoty” przez „ Serce w plecaku” po współczesną pieśń „ Żeby Polska była Polską”. Występom na scenie towarzyszyła dobra zabawa, niezwykła atmosfera, wymiana kontaktów artystycznych i szczególna przyjaźń. Muzyka tak skutecznie połączyła wszystkich na długie godziny, że żal było opuszczać to urokliwe miejsce.

 

„Dobrze widzi się tylko sercem!” Koncert „ ZGODY” na Dniu Seniora w Łubnicy

Na zaproszenie przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich z Łubnicy zespół śpiewaczy        „ ZGODA” wziął artystyczny udział w organizowanym tutaj Dniu Seniora. W zamyśle miał to być krótki koncert poświęcony zaproszonym Seniorom, występ jednak tak się spodobał publiczności, że sceniczne popisy i wspólna zabawa przedłużyła się do kilku godzin. Rozmowom i refleksjom towarzyszyły piosenki wykonywane przez zespół, którego kierownikiem muzycznym jest p. W.Pawlewski . Podczas niedzielnego spotkania wykonane zostały m.in. takie utwory jak : „Słońce wzeszło już”, „Kwiatek czerwony”, „ Gdy mi ciebie zabraknie”, a także wiązanki: "Tango”, „Leśny kwiat”, „Za las baby, za las..”.Uczestnicy włączyli się do wspólnego śpiewania i tańców. Występ zespołu nagrodzony został bisami i gromkimi brawami. Seniorzy, często samotni- bardzo potrzebują drugiego człowieka, który niesie im radość, szczęście, serce. Muzyka natomiast łagodzi obyczaje i łączy pokolenia. Do następnego spotkania!

 

 

 „ PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO”

„ZGODA” w Suchym Lesie

W słoneczną sobotę 24 października zespół „ ZGODA”, działający  przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamieńcu,  z dobrymi humorami przybył po raz pierwszy do gościnnego  Suchego Lasu, by uczestniczyć w II Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych „ PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO”, który odbył się w pięknym kompleksie Centrum Kultury. Organizatorami przeglądu były: Ośrodek Pomocy Społecznej oraz zespół „ Dębowy Liść”, z którym grupa z Kamieńca zawarła artystyczną przyjaźń na początku października w Krzykosach, gdzie odbywał się Krajowy Festiwal Piosenki Seniorów. Do Suchego Lasu zjechało dziewięć zespołów z Wielkopolski, w tym m.in. z Kicina, Środy Wlkp., Chludowa, Dusznik. Zespół „Zgoda” pod kierownictwem muzycznym pana Wojtka Pawlewskiego wyróżnił się ciekawym repertuarem, scenicznym obyciem oraz pozytywną energią, którą zaraził współbiesiadników. Występom na scenie towarzyszyła dobra zabawa, wspólne tańce i śpiewanie. Muzyka skutecznie połączyła wszystkich na długie godziny. Po artystycznych prezentacjach zespołów organizatorzy zaprosili śpiewaków na wspaniały koncert zespołu muzycznego o intrygującej nazwie „Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele”. Następnie po krótkiej przerwie odbył się konkurs wiedzy muzycznej, w którym zespół Zgoda zajął zaszczytne III miejsce i piękne nagrody. Żal było opuszczać to urokliwe miejsce, toteż rozstaniu zespołów towarzyszyły wspólne śpiewy, tańce i wymiana kontaktów artystycznych i kolejne zaproszenia. Grupa z Kamieńca została zaproszona do Dusznik – tam jeszcze ich nie było! Do zobaczenia za rok w Suchym Lesie, a wcześniej w Łubnicy, Komornikach, w Długich Starych, itd.… Świetne są takie imprezy, w których bawią się seniorzy. Sprawiają one, że  jesień ich życia jest zawsze kolorowa, wesoła i bardzo ciekawa.

 

 

NIEZWYKŁA UCZTA MUZYCZNA

 II SPOTKANIE ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH I MUZYCZNYCH W KAMIEŃCU „A mnie jest szkoda lata…”

W niedzielne popołudnie 12 września w Chacie Biesiadnej w Kamieńcu odbyło się już II Spotkanie Zespołów Śpiewaczych i Muzycznych pod nazwą „A mnie jest szkoda lata…”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Kamieńcu. Główny cel tej niezwykłej imprezy to integracja środowiska artystycznego wsi i małych miasteczek, wymiana doświadczeń oraz radość spotkania się, wspólnego śpiewania, muzykowania i dobrej zabawy. Dyrektor Biblioteki – pani Małgorzata Stachowiak, witając przybyłych, niezwykłych biesiadników, zadedykowała spotkanie wszystkim gościom i gospodarzom z nadzieją, że wspólne radosne śpiewanie, a po „popisach scenicznych” biesiadowanie odbuduje i wzmocni na nowo więzy przyjaźni i artystycznej solidarności. W imieniu Wójta, który objął honorowy patronat nad organizacją przedsięwzięcia, uroczystego otwarcia dokonała  Sekretarz Gminy Kamieniec pani Maria Napierała. Do Kamieńca zjechało 13 zespołów z Wielkopolski, głównie te, które wcześniej gościły u siebie lub zaprzyjaźniły się z grupami działającymi przy Bibliotece: śpiewaczą „Zgoda” i muzyczną „Takie Chłopaki i …”.   W imprezie uczestniczyło około 140 osób z następujących grup artystycznych:

 • „ Razem Raźniej” z Długich Starych
 • „Wilkowianie” z Wilkowa
 • „Komorniczanie” z Komornik
 • Kapela „ Emilia” z Krzykos
 • Kapela „ Malińczoki” z Piasków
 • „Tęcza” z Piasków
 • „Jawor” z Pogorzeli
 • „ Złota Jesień” z Jaraczewa
 • „ Granowianie” z Granowa
 • „Szczęśliwa 13” ze Środy Wlkp.
 •  Zespół muzyczny„ Takie chłopaki i…” z Kamieńca
 • „Zgoda” z Kamieńca
 • Kapela „ Piaskowianie” – „gość specjalny” spotkania. Kapela znana w Polsce i poza jej granicami. Laureaci wielu nagród i wyróżnień na licznych przeglądach i konkursach.   

W myśl słów Goethego: „Gdzie słyszysz śpiew, tam śmiało idź, tam dobre serca mają. Bo ludzie źli, ach wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”, na pięknie przystrojonej przez członków koła plastycznego działającego przy Bibliotece scenie zespoły zaprezentowały trzy utwory: piosenkę ludową, biesiadną i tematycznie związaną z kończącym się latem. Różnorodność grup: od kapel, zespołów ludowych, folklorystycznych, śpiewaczych po zespół muzyczny, wielość form muzycznych, oryginalnych aranżacji sprawiła, że wszyscy goście bawili się doskonale, a artystów nagradzano gromkimi brawami. Wszystkie zespoły wystąpiły przepięknie, nie powtórzyła się żadna piosenka, słuchaczy wzruszały oryginalne aranżacje i interpretacje wybranych utworów. Kapela „ Piaskowanie” wykonała piosenki, do których słowa i muzykę stworzył kierownik grupy pan Andrzej Hodowany. Jako ostatni zaprezentował swój dorobek artystyczny zespół „ Takie Chłopaki i…”, po czym opiekun muzyczny grupy oraz jeden z organizatorów - pan Wojtek Pawlewski zaprosił na scenę wszystkich muzyków do wspólnego wykonania piosenki z repertuaru Karin Stanek „ Jimmy Joe”. Wspólny koncert: perkusistki, gitarzystów, klarnecistów, saksofonistów, skrzypków, akordeonistów, a do tego wokal pana Wojtka okazał się niebywałą ucztą muzyczną. Oczywiście muzycy musieli bisować. Przez całe popołudnie i wieczór artystom towarzyszyła niezwykła, „ klimatyczna” atmosfera. Po prezentacjach scenicznych, wszyscy goście zostali zaproszeni do udziału we wspólnej biesiadzie, która przypominała  bogatą tkaninę utkaną dźwiękami muzyki, pysznym jedzeniem, „mikrofonem” dla chętnych. Wszystkie artystyczne grupy uczestniczące w tym bardzo pozytywnie ocenianym spotkaniu otrzymały dyplomy, albumy „ Gmina Kamieniec”, pamiątkowe statuetki, upominki i piękne „maski” wykonane członków koła plastycznego. Aktu wręczania prezentów dokonali: pani Sekretarz oraz specjalnie zaproszony na imprezę pan Kilion Munyama – poseł na Sejm RP, który dodatkowo podarował  wszystkim zespołom „listy gratulacyjne” i wyraził swój podziw dla artystycznych dokonań.

Święty Augustyn powiedział: „Ludzie nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo Aniołowie w Niebie nie będą wiedzieć, co z Wami robić…”. Z pewnością nie będą mieć problemów, co zrobić z „artystami”, którzy zadowoleni i szczęśliwi z żalem odjeżdżali z Kamieńca. Nie będą również mieli problemów z organizatorami przedsięwzięcia, którzy spisali się na medal i już tworzą wizję III Spotkania Zespołów w przyszłym roku.

 

 

„ TAKIE CHŁOPAKI I…” oraz perkusiści poza granicami województwa wielkopolskiego

 

Mimo wczesnej pory początku wyprawy pełni artystycznej energii -  zespół muzyczny "TAKIE CHŁOPAKI I.." oraz sekcja perkusistów- grupy działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamieńcu w niedzielę 23 sierpnia o 5.00 rano wyruszyły na Dolny Śląsk. 

Wałbrzych-miejsce, w którym odbywał się XVI Toyota Półmaraton  , przywitał artystów piękną pogodą i niezwykłą atmosferą. Sceną dla muzycznych propozycji oraz szczególnego "kibicowania" biegaczom z całej Europy i nie tylko stał sie położony w centrum miasta pięknie odnowiony Rynek. Wokół zespołu muzycznego oraz perkusistów zgromadził się tłum mieszkańców, którzy mieli możliwość podziwiania artystów w ubiegłych latach. Przez ponad trzy godziny muzycy z Kamieńca pod kierownictwem pana Wojtka Pawlewskiego oraz urocze perkusistki przygotowane przez instruktora pana Huberta Sternalskiego zagrzewali biegaczy do sportowej walki, grając specjalnie przygotowane na tę imprezę utwory. Występ „ TAKICH CHŁOPAKÓW I…” oraz perkusistów przyciągnął uwagę wielu wałbrzyszan, którzy nie szczędzili braw, pozytywnych opinii a dzieci były wręcz zachwycone. Organizatorzy imprezy zapewnili grupom z Kamieńca zwrot kosztów przejazdu, wystawny obiad w ekskluzywnej restauracji a także podarowali wejściówki do przepięknego - jednego z najbardziej wyjątkowych obiektów w Europie – Centrum Nauki i Sztuki „STARA KOPALNIA” . Kopalnia powstała w XVII wieku, wydobycie węgla zakończono w niej w 1996 roku. Na jej terenie znajdują się unikatowe w skali Europy  i świata zachowane obiekty architektury przemysłowej. W 2014 roku w kompleksie jedenastu zrewitalizowanych budynków otworzono nowoczesne centrum nauki i sztuki. W samym sercu industrialnego niegdyś Wałbrzycha pojawiło się wyjątkowe miejsce turystyki, kultury i sztuki, nauki i edukacji, stając się wielką atrakcją dla miasta i regionu oraz dla gości z kraju i zagranicy. W 2015 Stara Kopalnia została laureatem prestiżowego konkursu „Zabytek Zadbany”. Muzycy z Kamieńca byli zachwyceni tym pięknym miejscem i niezwykłym przyjęciem ich muzycznej twórczości przez organizatorów.

Wytrwała półroczna praca zespołów działających przy Gminnej Bibliotece w Kamieńcu przyniosła świetne artystyczne efekty, dzięki którym zdobyły one serca mieszkańców województwa dolnośląskiego. Telewizje Wałbrzych i Wrocław wyemitowały programy, w których sporą część poświęcono artystom z Kamieńca. Już zostali zaproszeni na przyszły rok i nawiązali nowe kontakty. Ciekawe, gdzie zawiodą ich jeszcze muzyczne drogi i talenty?! Wyprawa do Wałbrzycha dostarczyła  niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Zespół muzyczny „ Takie Chłopaki I…” oraz perkusiści są bardzo dumni, że mogli ponownie tak pięknie  promować mały Kamieniec Poznański w jednym z najważniejszych miast województwa dolnośląskiego.

 

 

 

Uwierzyć w siebie, gdy nikt inny w Ciebie nie wierzy. To czyni Cię zwycięzcą”


W piątek 10 lipca zespół śpiewaczy ZGODA działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamieńcu uczestniczył muzycznie i sportowo w V już Spartakiadzie Seniorów KOMORNIKI 2015, która wzorem lat ubiegłych odbywała się na boisku GOSiR przy ulicy Jeziornej. Oprócz muzycznego kibicowania licznej rzeszy uczestników Spartakiady członkowie zespołu wzięli udział w zawodach i odnieśli dobre wyniki i sportowe sukcesy. Wśród dyscyplin, w których mogły uczestniczyć kobiety i mężczyźni w wieku +50, wymienić należy m.in.: nordic walking, wyścigi rzędów, układanie sportowca, rzut do kosza, rzut podkową, kaloszem i do tarczy, piramida caro, a także bieg w goglach. Po wręczeniu dyplomów rozpoczęła się wspólna biesiada dojrzałych sportowców z Kamieńca, Komornik, Poznania, Dopiewa, Palędzia, Krzykos, Lubonia i innych, której ton nadawał mistrz akordeonu pan Wojtek Pawlewski. Zadowoleni, wypoczęci, w dobrych nastrojach wróciliśmy do Kamieńca, tym bardziej, że zdobyliśmy miejsca na podium:

 • p. Barbara Klocek- I m. (rzut lotkami do tarczy);
 • p. Iwona Juskowiak- III m. (układanie sportowca) oraz II m. (rzut kaloszem);
 • p. Rafał Kawala – III m. ((rzut podkową);
 • p. Bronisław Pańczak – I m. (wyciskanie ciężarków);

Należy zaznaczyć, że cała grupa – zespół ZGODA – wróciła ze złotymi medalami za „ zmierzenie się z pierwszą konkurencją, którą było dwukrotne przemaszerowanie bieżni stadionu

 

BIBLIOTEKA Z KAMIEŃCA PO RAZ SIÓDMY NA PÓŁMARATONIE W GRODZISKU

 

Po raz siódmy zespół „ TAKIE CHŁOPAKI I…” oraz  sekcja perkusistów, działające przy Gminnej Bibliotece w Kamieńcu, uczestniczyli jako aktywni kibice w IX Grodziskim Półmaratonie Słowaka. Z wielkim zapałem, silnymi głosami i muzycznymi talentami oraz oryginalnymi pomysłami zagrzewali biegaczy do sportowej walki. Przez cztery godziny pięciu perkusistów świetnie  przygotowanych przez instruktora pana Huberta Sternalskiego i zespół muzyczny pod kierunkiem pana Wojtka Pawelskiego pięknie grali i śpiewali, spontanicznie tworząc nowe teksty do granych melodii, dostosowane do sportowej sytuacji. Organizatorzy Półmaratonu na kilka miesięcy przed imprezą zabiegają o udział w tym ciekawym przedsięwzięciu, grup z Kamienickiej Biblioteki, bo są one chętnie słuchane i odpowiedzialnie traktują to artystyczne doświadczenie. „ Żywa” muzyka w wykonaniu kapeli świetnie prowadzonej przez pana Wojtka Pawlewskiego stały się nieodłączonym elementem grodziskiego biegu. Ciekawostką i niewątpliwie satysfakcjonującą zapłatą za artystyczne kibicowanie jest to, że już podczas przemarszu biegaczy, organizatorów i gości po trasie półmaratonu, to oni właśnie pozdrawiali kamienieckie grupy i nagradzali  uczestnictwo gromkimi brawami i okrzykami:      „ Witamy Kamieniec”, „ Brawo TAKIE CHŁOPAKI – najlepszy zespół”.  Występ i muzyczny doping został ciepło i entuzjastycznie przyjęty przez biegaczy i mieszkańców gościnnego miasteczka, którzy licznie zgromadzili się, aby posłuchać dobrej, spontanicznej  muzyki. Wielu gratulowało nam artystycznego zapału. Na dowód tego pragniemy poinformować zainteresowanych, że w czasie niedzielnej imprezy w Grodzisku Wlkp. zespół "Takie chłopaki i..." oraz perkusiści zostali zaproszeni na kolejne sportowe imprezy: w lipcu a w sierpniu aż... do Wałbrzycha. Bardzo się cieszymy, szczególnie dzieciaki. Zapowiadają się "artystyczne" wakacje! Damy z siebie wszystko!

 

 

PERKUSIŚCI Z BIBLIOTEKI W KAMIEŃCU PODBILI SERCA MOTOCYKLISTÓW

 

14 czerwca w Wielichowie odbyło się wielkie motocyklowe święto - IX edycja Motopikniku. Tym razem impreza odbyła się w nowym miejscu, w niedawno otwartej Moto-Stacji. Tradycyjnie najważniejszym elementem, rozpoczynającym piknik była parada motocyklowa ulicami Wielichowa i okolicznych wsi. Dalszą zabawę urozmaiciły liczne konkurencje dla motocyklistów m.in. konkurs strzelecki, przeciąganie ciężarówki na czas, itp. A na specjalnie przygotowanej scenie występowali zaproszeni goście, a wśród nich po raz drugi zaproszona do Wielichowa sekcja perkusistów działająca pod kierunkiem wspaniałego instruktora pana Huberta Sternalskiego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamieńcu. Młodych muzyków  spotkał ten zaszczyt, że mogli bawić uczestników Pikniku – przesympatycznych motocyklistów i gości  podczas godzinnego koncertu nagradzanego gromkimi brawami i gratulacjami.  Organizatorzy podjęli młodych muzyków pysznym jedzeniem , możliwością skorzystania z wszystkich atrakcji i zaprosili na następne imprezy. Dyrekcja Biblioteki serdecznie dziękuje za zaproszenie na Motopiknik a muzyczny udział w towarzystwie profesjonalnych zespołów z Nowego Tomyśla i Bydgoszczy traktuje jako swoiste wyróżnienie. To najpiękniejsza nagroda dla muzykujących dzieciaków! 

 

„I MAJÓWKA Z BIBLIOTEKĄ...!”

Mimo pozytywnych planów i optymistycznych zamiarów nikt nie spodziewał się, że zabawa będzie aż tak doskonała. W minioną  niedzielę 3 maja dla uczczenia majowych świąt Gminna Biblioteka Publiczna w Kamieńcu zorganizowała dla ludzi bezpośrednio związanych z działalnością instytucji  ( głównie dla dzieci ) a także dla wszystkich zainteresowanych dobrą zabawą    -  I    MAJÓWKĘ Z BIBLIOTEKĄ, która miała miejsce na placu przed Chatą Biesiadną. Po kilku deszczowych, zimnych dniach uczestników imprezy przywitało  ciepłe słońce i niemalże bezchmurne niebo. O godzinie 15:00 nastąpiło oficjalne otwarcie i przywitanie gości, którzy odsłuchali i odśpiewali patriotyczną pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Odpowiedzialność za zorganizowanie imprezy przejęli instruktorzy pracujący w Bibliotece – pan Wojtek Pawlewski oraz pan Janek Janura, który opracował scenariusz i podjął się prowadzenia konferansjerki. Nad całokształtem czuwała pani dyrektor. Liczne konkursy, w tym między innymi : „ Jakie to melodie”, „ You can Dance” – konkurs tańca, „ Co wiem o Gminie, ludziach?”, Strefa aktywności” – rozgrywki zręcznościowe, „ Zabawa z kołem”, konkurs plastyczny dla dzieci, itp., przeplatane były występami grup artystycznych i warsztatów działających przy Bibliotece – perkusistów, wokalistów, gitarzystów, keyboardzistów oraz na zakończenie Majówki zespołu muzycznego „ Takie chłopaki i…”. Finał każdej konkurencji kończył się wręczaniem nagród, wśród których królowały książki cieszące się ogromnym zainteresowaniem dzieci i dorosłych, spragnionych dobrej zabawy. Absolutnym „ gwoździem” programu okazał się konkurs  „ Spacer na szczudłach”, przygotowany przez pana Wojtka Pawlewskiego, który dla „ odświeżenia” przeszłości wykonał szczudła i doskonale demonstrował zasady zabawy. Przez długi czas oblegała Go kolorowa, roześmiana, zróżnicowana wiekowo grupa – której najmłodsi przedstawiciele to przedszkolaki, a najstarsi - to także spragnieni dobrej zabawy-  seniorzy. Podczas imprezy nie było mowy o głodzie i pragnieniu, ponieważ bez ograniczeń można było kosztować pyszną kiełbasę z grilla, napoje chłodzące,, kawę, watę cukrową i popcorn. Dzieciom, młodzieży, pracownikom Biblioteki i wszystkim gościom ani na moment nie zabrakło energii, aby wziąć udział w konkursach, zabawach i grach.  Kolejna bardzo udana impreza, nieznikające ani na moment uśmiechy dzieci, wyjątkowa atmosfera dowiodły, że ludzie związani z  Biblioteką w Kamieńcu tworzą wielką, zgraną rodzinę, której pracy przyświeca idea: „Najważniejsze, żeby chciało się chcieć” i która potrafi zarażać pozytywną energią oraz szczerym humorem „najtwardszych domowników”. Dla uatrakcyjnienia I MAJÓWKI Z BIBLIOTEKĄ W KAMIEŃCU organizatorzy zaprosili firmę obsługującą tzw. dmuchańce. Na kolorowej zjeżdżalni i w zamku szalały nie tylko maluchy. Obecność wielu mieszkańców gminy na imprezie to nagroda za artystyczne zaangażowanie i twórcze pomysły instruktorów-nauczycieli, pracowników Biblioteki, za radość dzieci i młodzieży , którą sprawiają  „owocami” swoich talentów, marzeń i myśli. W związku z tym, że nowa inicjatywa instytucji zakończyła się niekwestionowanym sukcesem, pani dyrektor zadeklarowała jej cykliczność.

 

 

I FESTIWAL KEYBOARDOWY „ TEN TON”

W minioną sobotę 18 kwietnia w auli SP Gminna Biblioteka Publiczna w Kamieńcu zorganizowała I Festiwal Keyboardowy „ TEN TON”, którego pomysłodawcą jest pan Damian Popiołkiewicz, instruktor i nauczyciel pracujący w Bibliotece.Festiwal stał się okazją do zaprezentowania artystycznych umiejętności, wymiany doświadczeń a także do nawiązania nowych przyjaźni, nie tylko dla młodych muzyków uczęszczających na zajęcia do Biblioteki a także dla wszystkich chętnych do udziału w imprezie. Organizator wysłał zaproszenia do szkół i ośrodków z kilku powiatów. Odpowiedziało na nie 11 muzyków z Grodziska, Trzcinicy, Ujazdu i oczywiście Kamieńca (z bibliotecznych warsztatów muzycznych), którzy zgodnie z regulaminem zaprezentowali na scenie dwa utwory o zróżnicowanym charakterze w tym jeden z pamięci.

W wykonaniu keyboardzistów, wśród których były kilkuletnie dzieci, młodzież i całkiem dojrzali artyści, publiczność usłyszała utwory muzyki klasycznej, elektronicznej, rozrywkowej a nawet w interesujących aranżacjach disco polo. Z ozdobionej światłami sceny popłynęły kojące uszy odbiorców dźwięki utworów m.in.  Brahmsa, Mozarta, Pachelbela, z repertuaru Stinga, zespołu „ Bajm” a także przepiękna melodia Kosteckiego „ Polesia czar” i wiele innych. Wszystkie prezentacje zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchających, którzy nie szczędzili gromkich braw i pochwał. Z aprobatą przyjęto zaplanowaną w regulaminie formę przeglądu, zgodnie z którą wszyscy występujący zostali nagrodzeni dyplomem i okolicznościową statuetką.

Po przesłuchaniach i wręczeniu nagród dyrektor Biblioteki zaprosiła wszystkich muzyków, ich opiekunów, rodziców i przybyłych gości na kawę i słodki poczęstunek. W czasie rozmów nie zabrakło pozytywnych refleksji, opinii oraz podziękowań dla organizatorów za pomysł, świetną organizację, profesjonalną obsługę sceny i twórczą, miłą atmosferę. Pod wielkim wrażeniem był gość z Centrum Kultury w Wolsztynie, który wysoko ocenił organizację  Festiwalu i już „ zaprosił się”wraz ze swoimi keyboardzistami na przyszły rok. „ TEN TON”  to kolejna nowa inicjatywa Biblioteki w Kamieńcu zakończona sukcesem, a najlepszym dowodem na to są szczęśliwe twarze muzyków i wypowiedź młodziutkiej uczestniczki z Grodziska, która stwierdziła, że festiwalowa statuetka ma  dla niej większą wartość od „świadectwa z paskiem”. To miłe móc sprawiać ludziom radość!

 

 

GODEJCIE PO NASZEMU!

W piątek 9 kwietnia zespół „ Zgoda” działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamieńcu po raz kolejny uczestniczył w spotkaniu z gwarą pt. „ VI Komornickie Bedki. Godejcie po naszemu”, które odbyło się w Domu Kultury „ Remiza” w Plewiskach. Występ zespołu, który zaprezentował cztery piosenki śpiewane gwarą, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, wśród której znalazły się inne grupy wokalne i teatralne z Wielkopolski oraz władze gminy Komorniki. Kierownik muzyczny zespołu, pan Wojtek Pawlewski, jak zwykle ambitnie potraktował repertuar w większości oparty na twórczości znanego poety Lecha Konopińskiego. „ Zgoda” kolejny raz mogła godnie reprezentować i promować  gminę Kamieniec, kultywując gwarę wielkopolską, a przy tym świetnie się bawiąc. Na koniec krótkie podsumowanie spisane gwarą:

Wiara była zadowolono, nikt nie brynczoł, wszyscy kielczyli się i wychodzili z uśmiechami na sznupach i obiecankom, że za rok znów przyjadą na VII  Komornickie Bedki."

 

V WERNISAŻ TALENTÓW MIESZKAŃCÓW GMINY KAMIENIEC

                 Motto imprezy:      

              „ Na miły Bóg

                 życie nie po to jest by brać,

                 życie nie po to by bezczynnie trwać.

                 I aby żyć siebie samego trzeba dać…” ( S. Soyka)

     Jak co roku, już od pięciu lat, Gminna Biblioteka Publiczna w Kamieńcu zaprosiła mieszkańców gminy i wszystkich swoich sympatyków na kolejny Wernisaż Talentów. Celem przeglądu było umożliwienie prezentacji artystycznych umiejętności dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Gminy a także podsumowanie kolejnego artystycznego roku ciągle jeszcze młodej instytucji kulturalnej. W czasie V Wernisażu przedstawiony został dorobek artystyczny kół, warsztatów i zespołów działających przy Bibliotece, a także mieszkańców naszej gminy, którzy wyróżniają się szczególnymi zdolnościami. W niedzielę 22 marca po raz pierwszy do Chaty Biesiadnej w Kamieńcu przybyły niespotykane do tej pory tłumy zainteresowanych odbywającym się właśnie tutaj przeglądem. W pięknie przystrojonym przez uczestników koła plastycznego, prowadzonego przez Panią Annę Małecką oraz Panie z Gminnego Stowarzyszenia Kobiet, które zaprezentowały „ dzieła” swoich rąk obiekcie odbyły się liczne występy. Swoje talenty zaprezentowali m.in.: gitarzyści, których uczy Pan Janek Janura, dzieci grające na keyboardzie  pod kierunkiem Pana Damiana Popiołkiewicza, sekcja perkusistów, których świetnie przygotował do koncertu Pan Hubert Sternalski, grupa małych aktorów, których umiejętności kształci Pani Agnieszka Popiołkiewicz. W nowym repertuarze wystąpił zespół śpiewaczy „ Zgoda”, który mimo że w pomniejszonym składzie zrobił duże wrażenie na publiczności. Serca odbiorców „kupił” natychmiast zespół muzyczny „ Takie Chłopaki I…”, który ma bogaty różnorodny repertuar i dlatego skupia na sobie uwagę „małych i dużych”. W ośmioosobowym składzie artyści pokazali swoje muzyczne i wokalne możliwości na wielu instrumentach, m.in. na: saksofonach, trąbce, gitarze basowej i akustycznej, akordeonach, klarnecie, skrzypcach, no i oczywiście na perkusji. Obiema grupami „ dyryguje” niezrównany nauczyciel i przyjaciel młodzieży Pan Wojciech Pawlewski. Liczna „artystyczna rodzina biblioteczna” swoim zapałem twórczym, różnorodnym repertuarem potrafiła zjednać sympatię rozbawionej publiczności. Jak co roku dyrektor Biblioteki, pani Małgorzata Stachowiak, zaprosiła specjalnych gości: recytatora – Mateusza Chatkę, wychowankę koła plastycznego, uczennicę Liceum Plastycznego – Anię Kurkiewicz a gwoździem programu okazał się występ Asi Jankowskiej Świergiel rodem z Karczewa – świetnej wokalistki, która zachwyciła widownię charyzmą i oryginalnym wykonaniem m.in. piosenki „ Na sen”. Najmłodszy artysta miał tylko sześć lat a najstarszy blisko osiemdziesiąt, Biblioteka bowiem skupia wszystkich chętnych do rozwijania swoich pasji, zainteresowań a także do nabycia nowych umiejętności, zgodnie ze słowami Miłosza : „ Aby w trudną porę marzeń być ambasadorem”.

   Wszystkie występy, prezentacje i pokazy spotkały się z gorącym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności, dla których Biblioteka przygotowała pamiątkowe znaczki okolicznościowe, słodki poczęstunek i jak zwykle doskonałą atmosferę. Działalność Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamieńcu jako instytucji kultury służy przede wszystkim lokalnej społeczności, toteż udana realizacja kolejnego projektu wpłynie z pewnością znacząco na rozszerzenie oferty programowej i podniesie poziom świadczonych usług. Ponownie w trakcie trwania imprezy zgłaszali się do udziału w „ bibliotecznych zajęciach” kolejni uczestnicy. Z pewnością zobaczymy ich za rok na VI WERNISAŻU TALENTÓW i wcześniej na innych imprezach, które tradycyjnie dostarczą niezapomnianych wrażeń! Już 18 kwietnia zapraszamy na Festiwal Keyboardowy.

 

 

Spotkanie Przyjaciół Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamieńcu

W niedzielne popołudnie, 1 lutego w Chacie Biesiadnej w Kamieńcu odbyło się Spotkanie Przyjaciół i Sponsorów gminnej Biblioteki Publicznej.

Dyrekcja Biblioteki zaprosiła wielu gości, czyli wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wspomagali działalność placówki funkcjonującej od ośmiu lat jako instytucja kulturalna – dbająca nie tylko o bogaty księgozbiór, ale także o wytyczenie dróg rozwoju i samorealizacji dzieci, młodzieży i seniorów, stwarzającej możliwości spełnienia marzeń.

Niedzielne spotkanie stało się okazją do podziękowania wszystkim Przyjaciołom Biblioteki, którzy zaoferowali Bezcenną Pomoc – materialną, finansową, fizyczną, techniczną, a także, co również ważne – rady, wskazówki i dobre słowo.

Pomysł zoorganizowania imprezy przyspieszyło wydanie Albumu promującego piękno Gminy Kamieniec – to jedno z wielu zadań Biblioteki w ramach tzw. „małych projektów.”

Za hojność, dobro i pomoc zaproszeni goście zostali uhonorowani właśnie tym wyjątkowym upominkiem, a do albumu został dołączony „Certyfikat dobroczynności”.

Spotkanie upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze, wszystkim zebranym towarzyszył dobry nastrój i pozytywna energia, która będzie początkiem nowych wyzwań.

Dyrektor Biblioteki uhonorowała albumem również pracowników i instruktorów pracujących w placówce, dziękując im za solidną pracę oraz twórczą postawę wobec nowych zadań.

Już na samym początku o stworzenie właściwego klimatu do dyskusji i rozmów o problemie „kultury” w małych ośrodkach, zadbały grupy artystyczne działające przy Bibliotece.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego koncertu grupy śpiewaczej „Zgoda”. Absolutnie trafnym pomysłem okazała się muzyczna prezentacja zespołu „Takie Chłopaki i…, który kilkakrotnie dał popis swoich możliwości, grając m.in. „ Cyganerię”, „Smutną piosenkę w stylu retro”, „LPalonę”, „Balladę o Kamieńcu” a także utwór „Gdybym był bogaty” z opery

„ Skrzypek na dachu”. Występ zespołu wspomógł piękną grą na trąbce jeden z instruktorów pracujących w Bibliotece – pan Hubert Sternalski. Obydwie grupy artystyczne, jak zwykle profesjonalnie, przygotował pan Wojciech Pawlewski.

Gwoździem programu okazał się występ wyjątkowo utalentowanej, charyzmatycznej wokalistki związanej z pracą Biblioteki – Martyny Jurgi.

Zebrani, wśród których nie zabrakło gości z Granowa i Grodziska, nie szczędzili dobrych słów  i pozytywnych opinii na temat działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamieńcu, znaczenia idei kultury szeroko rozumianej, a także pomysłu zorganizowania spotkania w wyżej opisanej formie.

 

 

XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Gmina Kamieniec kolejny raz grała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Sztabem Wielkiej Orkiestry działającym przy Publicznym Gimnazjum im Jana Pawła II w Kamieńcu kierowała Pani Małgorzata Stachowiak, której pomagała młodzież gimnazjalna, nauczyciele oraz rodzice.

Celem zbiórki publicznej było zbieranie środków „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów”. Po raz kolejny Fundacja pochyliła się nad potrzebami chorych dzieci i osób w podeszłym wieku, często wykluczonych, zaniedbanych i zapomnianych.

Jak co roku mieszkańcy Gminy Kamieniec wykazali się wielką hojnością. Zebrano 24 812,22 zł. To kolejny rekord.

W licznych występach, które odbywały się na sali gimnastycznej w Kamieńcu brały udział zespoły działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamieńcu, Zespół  taneczny i kapela „Kębłowo”, Warsztaty Terapii Zajęciowej „Serce” z Rakoniewic, Grodziska Orkiestra Dęta oraz zespół muzyczny SYNEGRIA z Grodziska. Okolicznościowe programy artystyczne zaprezentowały przedszkolaki oraz dzieci i młodzież ze szkół Gminy Kamieniec

Występom towarzyszył pokaz sprzętu strażackiego połączony z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Motocykliści z Gminy Kamieniec wystawili również swoje motocykle, które wzbudzały zainteresowanie zwłaszcza młodszej widowni. Przeprowadzono  licytację gadżetów przekazanych na aukcję i innych atrakcyjnych nagród.

 

Hej, kolęda, kolęda…

    W przeddzień święta Trzech Króli w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamieńcu odbyło się spotkanie, na którym licznie zgromadzeni goście śpiewali kolędy.

Oprócz członków zespołów „Zgoda” i „Takie Chłopaki i …” przybyły także panie ze Stowarzyszenia Kobiet Gminy Kamieniec, pani sołtys oraz sympatycy wspólnego kolędowania, a w śród nich dzieci, młodzież i całe rodziny.

      Spotkanie zorganizował i profesjonalnie poprowadził pan Wojtek Pawlewski, który przygotował „Śpiewnik kolęd” a także akompaniował na akordeonie. Przedstawił również krótką genezę większości kolęd i ciekawe, nowe aranżacje niektórych z nich.

       W czasie tego „rodzinnego” święta odśpiewano 30 utworów od „Ach, ubogi w żłobie do przez „Gdy się Chrystus rodzi” do „Z narodzenia Pana”.

  Krótkie przerwy natomiast wykorzystano na rozmowy przy kawie, słodyczach i tradycyjnych piernikach.