Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna
w Kamieńcu

Kontrast

contrast

Rozmiar czcionki

aa

I Kamienieckie Dni Kultury

I Kamienieckie Dni Kultury – to już historia, ale jakże niezwykła…

                                      „ Na miły Bóg, życie nie po to jest, by brać….I aby żyć siebie samego trzeba dać…!

                                                                                                                                                         ( S. Soyka)

       Nawet najwięksi optymiści nie spodziewali się, że pięciodniowe obcowanie z KULTURĄ w Gminie Kamieniec zakończy się ogromnym sukcesem. Centrum Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna – organizator niezwykłego przedsięwzięcia to „maleńka” kilkuosobowa „załoga”, do której dołączyło kilku „śmiałków” z firmy MAXIM z Pośrednikiem Dobra na czele i razem stworzyli projekt, zakładając cel charytatywny. Tym razem zbierano pieniądze na leczenie i rehabilitację trzech małych dziewczynek – Hani, Wiktorii i Amelki. – podopiecznych Fundacji „ Zdążyć z Pomocą”.

     Wszystko zaczęło się w „ Muzyczną Środę”, w czasie której wystąpiły grupy, warsztaty i zespoły muzyczne działające przy CKiBP oraz zaproszeni goście – duet gitarowo-perkusyjny. Środowe spotkanie z „kulturą muzyczną” uwieńczyło karaoke – „ strzał w dziesiątkę”, bowiem rozśpiewane spotkanie przedstawicieli czterech pokoleń mieszkańców Gminy trwało do późnych wieczornych.

     „ Plastyczny Czwartek” wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dzieci i dorosłych, którzy doskonale bawili się na warsztatach plastyczno-rzeźbiarskich profesjonalnie przygotowanych przez Pracownię Rękodzieła „ Jagodek” oraz Galerię Sztuki Współczesnej MAGIEL. Piękne prace – efekt zajęć wystawione zostały w Chacie Biesiadnej, budząc wielkie zainteresowanie. Środowej i czwartkowej imprezie towarzyszył kiermasz książek. Fani dobrej lektury mogli kupić zgromadzone tytuły, przekazując zebrane pieniądze na cel charytatywny.

      Piątkowy wieczór i noc wzięli w swoje władanie fani muzyki klubowej, dla których zjechali do Kamieńca DJ-e z całej Polski od Wałbrzycha przez Zieloną Górę po Mińsk Mazowiecki, a wśród nich takie sławy jak: DJ HARPI ( dziewczyna z Wałbrzycha, która sama choruje na raka i przybyła do Kamieńca prosto ze szpitala), Insane, Spens, X-Meen, Chris Bee i MaxSate. Organizatorzy wydali licznie przybywającym gościom ponad tysiąc opasek-wejściówek, a fantastycznie bawiąca się młodzież hojnie obdarowała chore dziewczynki, wrzucając do puszek około 10 tysięcy złotych. Koncert „ Gramy o życie” to pierwsza tego typu impreza w naszym rejonie, ale z pewnością nie ostatnia. DJ-e sprawili, że przybyli do Kamieńca „klubowicze” bawili się doskonale, zachwycili kulturą osobistą, szacunkiem dla niełatwej pracy organizatorów. Gromkie: „ Dziękujemy” na koniec spotkania z klubową muzyką potwierdziło konieczność spełniania oczekiwań i marzeń młodzieży, bowiem jest to ważna część kultury.

      „ Strażacka Sobota” przyniosła licznie przybyłym mieszkańcom Gminy wiele  „ ratunkowych” atrakcji. Swoje pokazy przygotowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Kamieńca (współorganizator imprezy), OSP i PSP w Grodzisku Wlkp., Policjanci z Komendy Powiatowej i nie zabrakło także punktu medycznego – karetki. Wszyscy prezentujący wykazali się profesjonalizmem, pomysłowością, kreatywnością, toteż w wyznaczonych wokół Chaty Biesiadnej punktach ustawiały się długie kolejki zachwyconych i chętnych do działania dzieci oraz dorosłych. Dobrze, że to tylko pokazy, w czasie których zdobywano wiedzę i praktyczne umiejętności. Krótkie przerwy między prezentacjami wypełniał zespół muzyczny działający przy CKiBP. Przybyli na „ Strażacką Sobotę” mogli skorzystać także z kolorowych dmuchańców, , przejażdżek bryczką i starym, pięknym amerykańskim samochodem PONTIAK. Tuż przed występem znanego z telewizji kabaretu „ KOPYDŁÓW” odbyła się licytacja gadżetów podarowanych przez licznych darczyńców. Artyści z Krakowa z „ komendantem straży pożarnej, księdzem wikarym i nauczycielem” przyjęci zostali z dużym aplauzem. Czwarty dzień „ kulturalnego maratonu” zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu BASTER z Kościana, który gościł już w Kamieńcu w lipcu. Wolontariusze zebrali do puszek ponownie około 10 tysięcy. Współorganizatorem tego dnia byli młodzi strażacy z OSP.

        „ Sportowa Niedziela” – ostatni dzień pełen emocji, sportowych zmagań przygotowanych dla lubiących sport i zabawę przez KUŹNIĘ TALENTÓW, kilkoro młodych biegaczy z Kamieńca. Na pięknym kamienieckim stadionie przywitało uczestniczących w I Kamienieckich Dniach Kultury słońce wieszczące udaną imprezę, na którą bardzo chętnie przybył gość specjalny – mistrz świata i olimpijski w rzucie młotem, pan Szymon Ziółkowski z rodziną. Mistrz przywiózł specjalnie dla dzieci gumowy młot, dyplomy, które wręczył wszystkim próbującym zmierzyć się z nową konkurencją sportową. Poza tym wspólnie z Wójtem dekorował medalami uczestników poszczególnych konkurencji, takich jak: rzut ringo i piłką lekarską, przerzucanie opony, bieg w alko-goglach, rzut kaloszem i kaloszkiem, strzał do bramki, plank i tor przeszkód. Otrzymać medal z rąk Mistrza Olimpijskiego i przyjaciela sportowców to ogromne przeżycie! Wystarczyło tylko wyjść z domu. Każdy mógł zostać zwycięzcą! Zmagania sportowe urozmaicono pokazem jogi na trawie przygotowanym przez „Przystań Mocy” z Kościana oraz energicznym tańcem zumba, do którego wykonania zgłosiło się bardzo dużo chętnych. Zatańczył również zespół Kamieniec Lady`s  Gang. Dzieci z kolorowymi „ buźkami” i oryginalnymi warkoczykami na głowach mogły pohasać w dmuchańcach „Anilandii”, skąd dobiegał głośny śmiech. Swoją wizytą zaszczycili nas fizjoterapeuci z „ Vital Navitas” w Rakoniewicach, którzy wykonywali chętnym masaże i  udzielali fizjoporad. Jak i w poprzednich dniach nie zabrakło na stadionie darczyńców na szczytny cel.

          W sumie udało się zebrać na leczenie i rehabilitację Hani, Wiktorii i Amelki około 25 tysięcy złotych, które zostaną przekazane na ich subkonta w Fundacji Dzieciom „ Zdążyć z Pomocą”, z którą Organizator tych pięknych zdarzeń – CKiBP w Kamieńcu współpracuje już od wielu lat.  Oby dobra serca wszystkich uczestniczących w I Kamienieckich Dniach Kultury pomogły przetrwać dziewczynkom najtrudniejsze chwile. Mała Hania była na stadionie – jej piękny uśmiech to najlepsza zapłata za trud, który ponieśli autorzy i wykonawcy Projektu - Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Kamieńcu i Pośrednik Dobra reprezentujący firmę MAXIM. Do zobaczenia na następnych spotkaniach z Kulturą i ludźmi dobrej woli w przyszłym roku! Organizatorzy pragną podziękować wszystkim współorganizatorom i partnerom tych wyjątkowych zdarzeń – wymienionym wcześniej i niewymienionym, a także szczególnie dziewczynom i panom z firmy „ HUNTERS” z Grodziska za profesjonalizm, sumienność i pełne zaangażowanie w wypełnianiu swoich obowiązków.

Zdjęcia ze środy i piątku dzięki uprzejmości Pana Macieja Rychtera - Pośrednika Dobra w firmie MAXIM